Pogotowie3D - logo

FAQ

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez naszych Klientów pytania. Bardzo przepraszamy za wszelkie uproszczenia lub odwrotnie - rozległe opisy - zastosowane w naszych odpowiedziach. Mają one na celu jak najprostsze wyjaśnienie tajników naszej pracy osobom nie mającym na co dzień styczności z grafiką 3D.

Ile kosztuje wizualizacja 3D?

Odnosząc się do naszego wieloletniego doświadczenia możemy powiedzieć, że.. coraz mniej. Wynika to głównie ze wzrostu wydajności sprzętu komputerowego oraz oprogramowania.

Właściwa odpowiedź na to pytanie niestety brzmi: to zależy. Zależy od poziomu skomplikowania geometrii prezentowanego produktu, jego teksturowania i materiałów a nade wszystko od otoczenia, a którym ma być zaprezentowany produkt. Każde tworzone u nas otoczenie powstaje od początku pod Państwa potrzeby. Nie korzystamy z gotowych, zakupionych scen. Dzięki temu mają Państwo pewność, że nasza forma prezentacji będzie unikalna. Każdy projekt wyceniamy indywidualnie i uważamy, że tak jest najuczciwiej dla nas i dla Państwa.

Co to jest rendering i dlaczego tak długo zajmuje?

Pominiemy definicję z Wikipedii ponieważ ją mogą Państwo w niej odszukać. Zacznijmy od początku: Tworzymy trójwymiarowy model 3D Państwa produktu (niech to będzie np. panel podłogowy), następnie nakładamy na niego materiał, który definiuje jego kolorystykę, refleksy, rozmycie, przezroczystość itd. Wokół niego tworzymy trójwymiarową scenę (umówmy się, że tutaj będzie to salon), dodajemy meble, dodatki, okna. Ustawiamy światła, kamerę, parametry renderingu. Następnie komputer renderuje (przelicza) wszystkie zadane parametry generując obraz wynikowy w formacie JPG, Tiff lub PNG.

Czym jest animacja?

Animacją nazywamy u nas proces mający na celu wygenerowanie fotorealistycznego filmu. Nie ma on wiele wspólnego z utartą nazwą ‘animacja’ jako bajka. Mówi się tak, ponieważ animujemy np. kamerę, czyli zadajemy jej zestaw klatek kluczowych, które określą jej ruch, animujemy postać lub sposób działania jakiegoś produktu, co następnie uchwyci nasza wirtualna kamera. Animacja jest zbiorem dziesiątek, setek lub tysięcy pojedynczych klatek obrazu, które zapisane do formatu AVI lub MPEG odtwarzają się jako płynny, fotorealistyczny film. Standardowo tworzone u nas animacje odtwarzają się z prędkością 30fps lub 60fps. fps - ilość klatek na sekundę.

Czym jest farma renderująca?

Sama nazwa może być nieco myląca, a dla polskiego odbiorcy bywa zabawna. Z pewnością nie ma żadnego związku z hodowlą zwierząt ;) Nazwa pochodzi od ang. render farm i na razie nie przyjęła się żadna właściwsza polska nazwa. Najprościej mówiąc jest to sieć bardzo wydajnych komputerów wyposażonych w jeden lub kilka procesorów (rendering CPU) lub kilka kart graficznych (rendering GPU). Farma jest potrzebna ponieważ standardowe grafiki, które tworzymy liczą się od kilkudziesięciu minut do kilku, kilkunastu godzin. Rendering na stacjach roboczych skutkowałby ich wykluczeniem z dalszej pracy na dłuższy czas. Jeszcze istotniejszym zastosowaniem jest rendering animacji. Przyjmijmy, że renderujemy animację, która trwa 60 sekund, a pojedyncza klatka liczy się 2 godziny. Przy 30 klatkach na sekundę daje nam to 3600 godzin/150 dni. Dzięki zastosowaniu farmy można ten czas skrócić do zaledwie kilku dni.

Jeśli nie znaleźli Państwo tutaj odpowiedzi na swoje pytanie lub odpowiedzi nie rozwiały wszystkich wątpliwości to zapraszamy do kontaktu